Miért kérjün ingatlan-vásárláskor nyilatkozatot a zálogjogosulttól?

2025.05.06

Nem ritka eset, hogy a kinézett ingatlan nagyon tetszik, az ára is elfogadható, ugyanakkor van vele egy kis bibi: zálogjog került rá bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásban. A zálogjog szerződéses biztosíték, és azt a célt szolgálja, hogy annak jogosultja ( a Zálogjogosult) kielégítést keressen az ingatlanból, ha az adós (tipikusan az ingatlan tulajdonosa) nem teljesíti valamilyen fizetési kötelezettségét. Pl.: nem fizeti meg a korábban felvett hitelt amit a zálogjog biztosít.

Ingatlan-vásárláskor ez azért jelenthet gondot, mert a zálogjogot sok esetben elidegenítési és terhelési tilalommal is biztosítják, ami azt jelenti, hogy a zálogjogosult írásbeli hozzájárulása nélkül a vevő tulajdonjogát nem fogják bejegyezni az ingatlan-nyilvántartásba, vagyis a vevőként nem lehetünk tulajdonosok.

A fenti nem kívánt helyzet úgy kerülhető el a leghatékonyabban, ha az ügyletkötés során beszerezzük a zálogjogosult azon nyilatkozatát, amelyben rögzíti, hogy milyen feltételekkel járul hozzá az ingatlan értékesítéséhez és a javára bejegyzett zálogjog törléséhez. Ez a feltétel leggyakrabban az, hogy a vételár egésze, vagy a tehermentesítéshez szükséges része megfizetésre kerljön részére. Ebben az esetben az adásvételi szerződésben úgy kell megállapodni az eladóval, hogy ő csak a vételár azon részét kapja meg, ami a tehermentesítést követően megmarad a vételárból.

Nagyon fontos a fentiek betartása, mert ezzel sok bosszúságtól tudjuk megkímélni magunkat a későbbiekben, és nagy eséllyel el tudjuk kerülni azt is, hogy meghiúsuljon az ügyletkötés azért, mert a zálogjogosult nem hajlandó biztosítani a tehermentes tulajdonszerzésünket.