Poloskák a Bíróságon
A politizálás nem igazán az asztalom, mert nem szeretem azt a stílust, ami a mai (2025) magyar politikai közéletet jellemzi. Nem is szoktam politikai témákban megnyilvánulni, mert bármilyen gondolatát is osztja meg az ember a nyagyközönséggel, azt ki-ki saját politikai meggyőződésének megfelelően értelmezi, kifacsarja, érti félre, sértődik meg rajta, a szerzőnek pedig nem marad más, mint a csalódottság és a bosszankodás.
Ebből pedig én köszönöm, nem kérek. Mindazonáltal mindig érzékenyen érintett, ha a szakmám vonatkozásában tesznek politikai közszereplők téves, hazug kijelentéseket. Annak idején - lassan 25 éve - joghallgatóként a fejünkbe vésték a hatalmi ágak szétválasztásának fontosságát, mint a demokrácia védelmének egyik alappillérét. A hatalmi ágak (törvényhozói, bírói és végrehajtói) egy kézben való összpontosulása vagy egymástól való politikia függése antidemokratikus és káros a társadalomra nézve.
Hiszem, hogy a bírói függetlenség az egyik sarokköve a fentieknek, és minden olyan politikai megnyilvánulás, - legyen az közvetlen vagy közvetett - amely alkalmas arra, hogy ezt a függetlenséget befolyásolja, kétségbe vonja, vagy hamis színben tüntesse fel, nem csak a bírókra nézve sértő és felháborító, hanem veszélyezteti a független bíróságokba vetett társadalmi hitet. Hogy ez mit jelent magyarul? Azt, hogy az emberek nem bíznak abban, hogy jogi problémáikat egy szakmailag felkészült, objektív, és politikai befolyástól mentes bírói kar bírálja el, ergo vagy nem fordulnak bírósághoz, vagy a bírói döntést vonják kétségbe, mivel azt politikai és nem jogi alapokon fekvő döntésnek tekintik.
Mindannyian hallottuk már a "koncepciós per" fogalmát, néhányan még talán most is élnek olyanok közöttünk, akiket politikai meggyőződésük, kijelentésük miatt ítéltek hosszabb-rövidebb időre börtönbüntetésre az 50-es években. Nagyon nem szeretném, hogy egy olyan világba kelljen élnünk, ahol a bíróságokon is csak olyan döntések születhetnének, ami megfelel a kormányzó párt (legyen az konzervatív vagy liberális) politikai elvárásainak.
Félreértés ne essék, ha egy bíró, vagy más közhivatalt viselő személyre a korrupció árnyéka vetül, azzal szemben folytassanak le minden szükséges vizsgálatot, és amennyiben bűnös, úgy vonják felelősségre. Addig azonban, jogászként, ügyvédként visszautasítok minden olyan kijelentést, ami általános jelleggel vonja kétségbe a bírák függetlenségét, származzon az akár a miniszterelnöktől, akár mástól.
Az Országos Bírói Tanács közleménye:
"Magyarország alkotmányos berendezkedése követi a hatalommegosztás klasszikus elvét, mely szerint a törvényhozó, a végrehajtó, s a bírói hatalom egymástól elkülönül, azzal, hogy a modern kor követelményének megfelelően működik a fékek és egyensúlyok rendszere.
A fentiekből következően természetes és alapvető elvárás a hatalmi ágak képviselőitől, hogy megnyilvánulásaikban ezen elvek mentén tegyék meg nyilatkozataikat, s ennek során csak a valóságnak megfelelő tényeket, s ezekkel adekvát véleményeket fogalmazzanak meg.
Az Országos Bírói Tanács ismételten hangsúlyozza, miszerint Magyarországon a bíróknak függetlennek kell lenniük. Az OBT elkötelezett az ezt esetlegesen fenyegető veszélyek elhárítása, és a bírói függetlenség megóvása mellett. Így elítél minden olyan megnyilvánulást, ami alkalmas arra, hogy e függetlenségbe vetett bizalmat megingassa.
Visszautasítja ezért Magyarország miniszterelnökének a 2025. március 15-i állami ünnepségen tett azon kijelentését, amelyből az a következtetés vonható le, hogy "poloskának" titulált magyar bírókat, másrészt azon, semmivel alá nem támasztott, a bírókkal szembeni negatív hangulatkeltésre alkalmas állítását, mely szerint "korrupt dollárokból vásárolták meg őket."
Egy jogállamban egyetlen politikus részéről sem megengedhetőek az ilyen megnyilvánulások. A harmadik hatalmi ág képviselőivel (bírókkal) szemben pedig különösen azért sértőek, mivel alkalmasak az igazságszolgáltatás - ezen belül az egyes bírók - függetlenségének, pártatlanságának, végső soron az Alaptörvényben rögzített hatalommegosztás elvének megkérdőjelezésére is.
Az Országos Bírói Tanács ezért arra kéri a többi hatalmi ág képviselőit, hogy esetleges kritikáikat a jogszabályi kereteknek megfelelően, az arra vonatkozó eljárási rendnek megfelelően fogalmazzák meg."
2025.03.17, h. (09:30)